Який гібрид кукурудзи дешевше сушити: вологість під час збирання, строки та властивості зерна
Гібрид впливає на рахунок за газ майже цілком через одне — скільки води в зерні на день збирання. Сушіння раніше, у теплу погоду, дає одиниці відсотків, а «сушильність» самого зерна не доведена.

- Води на тонну за кожен пункт вологості під час збирання
- 11,6кг
- Ранній гібрид проти пізнього, зібраних в один день (Німеччина, 2025)
- −37 %води
- Сушіння на 20 діб раніше, Україна
- −3–4 %газу
- «Сушильність» зерна, одна програма 1980-х
- 5–15 %не доведено
Головне
Коротка відповідь: де гібрид економить, а де ні
Насіннєві компанії дедалі частіше продають гібриди кукурудзи не лише врожаєм, а й сушінням: «зубоподібний гібрид економить до 30 % витрат на сушіння». Для господарства, яке сушить газом, це звучить як вагомий аргумент. Але що за цим стоїть — вимірювання чи вдало дібраний приклад?
Ми розібрали сортовипробування Німеччини та США, українські досліди за групами стиглості, єдину університетську програму, де витрату тепла за гібридами справді вимірювали, і рекламний дослід Pioneer. Перша частина статті — для тих, хто обирає гібриди й рахує гроші. Друга — для тих, хто рахує сушарку.
- /01
Дешевше сушити той гібрид, який сухіший на день збирання.
Кожен пункт вологості — 11,6 кг води на тонну і 7–8 % палива. Ранній і пізній гібриди, зібрані в один день, у німецьких сортовипробуваннях 2025 року відрізнялися на 6,5 пункта — на 37 % менше води.
- /02
Найврожайніший гібрид часто не найвигідніший.
У сортовипробуваннях LWK NRW (Німеччина) він був найвигіднішим за виручкою з вирахуванням сушіння лише у 2 роках із 6; у 2025 році сухіший гібрид приніс на 134 €/га більше.
- /03
Сушіння раніше, у теплу погоду, економить небагато.
На 20 діб раніше — 3–4 % газу в Україні. Один зайвий пункт вологості з’їдає цей виграш.
- /04
«Дент сушиться на 25–30 % дешевше» — не підтверджено.
Єдина університетська програма — близько 5–15 % для однієї пари гібридів без статистичної перевірки; рекламні 22,6 % — один прогін на гібрид у різні дні.
Обладнання
Наші зерносушарки: під те, як ви сушите
Гібрид визначає, скільки води доведеться випарувати. Сушарка й режим визначають, скільки палива піде на кожен кілограм цієї води, — про це наша стаття про витрату газу зерносушаркою. Фінпро Груп підбирає сушарку під те, як саме господарство сушить кукурудзу:

Scolari SR
Для елеваторів, де приймання йде безперервно, гібриди різних груп стиглості змішані, а сушарка працює всю кампанію до грудня. Двозонна схема з повторним використанням повітря: повітря охолодження й вихід нижньої зони підігрівають вологе зерно у верхній зоні — так сушарка менше тепла викидає в атмосферу. На нашу думку, це найекономічніша схема серед шахтних сушарок.

Ravaro
Потокові шахтні сушарки для елеваторів із системою рекуперації тепла (тепле повітря із зони охолодження повертається до пальника й знову йде в сушіння) і рециркуляції тепла (частина теплого відпрацьованого повітря також повертається в сушіння), а також порційні сушарки з рециркуляцією тепла для господарств до 200 т на добу і для культур, яким потрібне відлежування, — для тих, хто сушить партіями, гібрид за гібридом.

Alvan Blanch DF
Конвеєрна сушарка для господарства з власним сушінням, яке може почати кампанію з раннього гібрида у вересні, коли повітря ще тепле.


Herbas
Низькотемпературні порційні сушарки для насіннєвої кукурудзи: там, де важлива схожість, а не швидкість.
Частина 1
Коротко й без формул: який гібрид дешевше сушити і що з цього випливає
Відповіді й цифри для тих, хто обирає гібриди й рахує гроші. Як їх отримано — у другій частині.
Вигода
Найврожайніший гібрид у німецьких сортовипробуваннях був найвигіднішим лише у 2 роках із 6
Сільськогосподарська палата Північного Рейну — Вестфалії (LWK NRW, Німеччина) щороку публікує результати сортовипробувань кукурудзи на зерно з показником, якого немає в українських зведеннях: виручка з вирахуванням витрат на сушіння [S1].
У 2025 році на п’яти пунктах випробовували 58 гібридів; на кожному пункті всі гібриди посіяні й зібрані в один день.
| Гібрид | Урожайність, ц/га (за 14 % вологості) | Вологість під час збирання | Води на гектар, т | Сушіння, €/га | Виручка з вирахуванням сушіння, €/га |
|---|---|---|---|---|---|
| Amarone — найврожайніший | 144,4 | 32,5 % | 3,88 | 971 | 1 697 |
| Hemingstone — найвигідніший | 139,5 | 28,4 % | 2,73 | 776 | 1 830 |
| KWS Nevo — найраніший | 123,2 | 26,0 % | 1,90 | 604 | 1 712 |
| Виручка за зерно | 2 668 |
|---|---|
| Сушіння | −971 |
| Разом | 1 697 |
| Виручка за зерно | 2 606 |
|---|---|
| Сушіння | −776 |
| Разом | 1 830 |
Amarone дав на 4,9 ц/га більше — це менше за похибку досліду. Але води з гектара йому треба випарувати на 42 % більше: 3,88 т проти 2,73 т. У підсумку Hemingstone приніс на 134 €/га більше, за окремими пунктами — від 72 до 207 €/га.
Чому рахуємо на гектар, а не на тонну
Господарство сіє гектари, а продає тонни, і в різних гібридів із гектара виходить різна кількість тонн. Для вибору гібрида правильна мірка — гроші з гектара: земля — ресурс, який у вас фіксований. На тонну картина та сама, лише м’якша: з тонни висушеного зерна Amarone треба випарувати близько 260 кг води, Hemingstone — близько 190 кг, на 38 % більше. А тонн із гектара Amarone дає ще на 3,5 % більше: 1,38 × 1,035 ≈ 1,43 — звідси 42 % води з гектара. Сушарку ж, навпаки, рахують на тонну й на годину: їй байдуже, з якої площі приїхало зерно.
А дав він 4,9 ц/га. За тарифу 0,10 € поріг — близько 9 ц/га, за 0,25 € — близько 35 ц/га (наш перерахунок за формулою LWK).
Це не випадковість одного року. За 2020–2025 роки найврожайніший гібрид був найвигіднішим лише двічі. У 2025 році лідери не збіглися на жодному з п’яти пунктів, і вибір «найврожайнішого» коштував би господарству 33–188 €/га (наш перерахунок) [S1, S2]. Американські сортовипробування дають ту саму відповідь: у Вісконсині оптимальна за доходом група стиглості на 2–13 одиниць відносної стиглості (RM) раніша за ту, що дає максимальний урожай [S3]; у Мічигані пізні гібриди окуповуються лише за великої переваги в урожаї та дешевого сушіння [S4].
Що дорожче сушіння і дешевше зерно, то більше виграє сухіший гібрид. У німецьких випробуваннях сушіння рахують за комерційним тарифом: 0,16 € з центнера сирого зерна за кожен відсоток його вологості — не за знятий пункт, а за всю вологість (в Amarone за 32,5 % — 5,19 € з центнера).
Ціна зерна 19 €/ц, сушіння до 15 %; наш перерахунок за даними та формулою LWK NRW 2025. До врожайного гібрида перевага переходить за тарифу LWK нижче приблизно 0,05 € або за власного тарифу нижче приблизно 0,06 € за знятий пункт.
Якщо ви сушите самі, ваш «тариф» — це ціна зняття одного пункту вологості з центнера: витрата палива на тонно-відсоток, поділена на 10 і помножена на ціну палива, плюс електроенергія, люди й амортизація. Наприклад, за 1,3 м³ газу (0 °C) на тонно-відсоток — за лічильником це близько 1,4 м³ — кожні 10 центів у ціні кубометра дають близько 0,013–0,014 € на центнер і пункт. Рахуйте за своїми цінами, а не за німецькими.
Вода
Кожен пункт вологості під час збирання — це 11,6 кг води і 7–8 % палива на тонну
Уся економіка сушіння впирається в одну цифру: скільки кілограмів води треба випарувати з тонни зерна. Її рахують за балансом сухої речовини — суха речовина в сушарці не змінюється, іде лише вода.
- 1 000 тсирої кукурудзи, сушіння з 28 до 14 %
- 163 тводи треба випарувати
- 14 000тонно-відсотків
- 18 200 м³ газуза 1,3 м³ (0 °C) на тонно-відсоток
- −1 300 м³якщо зібрати на 1 пункт сухішим
| Вологість під час збирання | Води на тонну, кг (сушіння до 14 %) | Газу на тонну, м³ (0 °C), за 1,3 м³/т·% | Скільки тонно-відсотків |
|---|---|---|---|
| 20 % | 70 | 7,8 | 6 |
| 22 % | 93 | 10,4 | 8 |
| 25 % | 128 | 14,3 | 11 |
| 28 % | 163 | 18,2 | 14 |
| 30 % | 186 | 20,8 | 16 |
| 32 % | 209 | 23,4 | 18 |
| 35 % | 244 | 27,3 | 21 |
За збирання близько 27–28 % кожен пункт — це 7–8 % усієї води, а отже й палива на тонну; за 25 % — 9 %. Зібрали гібрид на 2 пункти сухішим — заощадили 14–17 % газу на тонні. Це стільки ж, скільки дає перехід на помітно економічнішу сушарку, — тільки безкоштовно.
Це не аргумент проти економічної сушарки — це аргумент за те, щоб рахувати весь шлях зерна. У собівартості виграють господарства, які підходять до сушіння комплексно: купують економічну сушарку і використовують її з розумом — зменшують воду, яку треба зняти, з обох боків. З боку входу — гібрид і дата збирання. З боку сушіння — максимально економічна сушарка. З боку виходу — без пересушування: кожен пункт нижче потрібної вологості — це майже стільки ж води, скільки зайвий пункт під час збирання (близько 10 кг на тонну сирого зерна проти 11,6), а останні пункти зерно віддає важче за перші.
Між раннім і пізнім гібридами, зібраними в один день, різниця буває помітно більшою за 2 пункти:
- у NRW 2025 найраніший KWS Nevo (K 180) і один із найпізніших, Amarone (K 250), зібрані на кожному пункті в один день за 26,0 і 32,5 % — це 6,5 пункта і на 37 % менше води на тонну [S1];
- у дослідах Сумського НАУ гібриди FAO 200 мали передзбиральну вологість 20–21 %, FAO 380 — 29 %: близько 4,6 пункта на 100 одиниць FAO (наш розрахунок за даними досліду) [S5];
- регресія Полтавського ДАУ дає скромніші 0,8 пункта на 100 FAO за слабкого зв’язку [S6] — розкид за роками й полями великий.
Різниця в урожаї між раннім і пізнім гібридом має окуповувати зайву воду. Часто не окуповує.
З нашої практики: сушили до 10 %, щоб на складі було 14 %
Клієнт сушив кукурудзу в режимі all-heat — уся шахта на сушіння, без зони охолодження — і охолоджував зерно в окремому охолоджувачі українського виробництва (не нашого постачання). В охолоджувачі зерно з нез’ясованої причини набирало до 2 пунктів вологості, на складі — ще близько 2. Щоб на складі було 14 %, він сушив до 10 %. Зайві 4 пункти — це близько 37 кг води на кожну тонну сирого зерна понад ті 163 кг, що потрібні під час сушіння з 28 до 14 %, — майже на чверть більше води, а газу ще більше, бо останні пункти зерно віддає повільніше за перші. Продуктивність сушарки падала, газ зростав, пересушене зерно ставало крихким. Скарги на «ненажерливу сушарку» були, по суті, скаргами на схему.
Якщо ви сушите не газом
Стаття рахує в газі — так простіше порівнювати. Якщо сушарка працює на дизелі, пічному чи твердому паливі, усі відсотки в статті ті самі: вода в зерні одна й та сама, змінюється лише ціна одиниці тепла. Як порівняти види палива — у статті «Природний газ, скраплений газ, дизель - що краще для сушіння зерна?».
Погода
Сушіння на 20 діб раніше економить 3–5 % газу — менше, ніж один пункт вологості
Ранній гібрид достигає раніше, і якщо його справді збирають і сушать раніше, сушарка працює в теплішому повітрі. Холодне повітря треба сильніше гріти, тому кожен градус похолодання додає близько 1 % до витрати газу на кілограм води — фізику цього ми розібрали в статті про витрату газу.
За даними реаналізу погоди за 2000–2025 роки в кукурудзяному поясі України (Полтава, Чернігів, Житомир, Вінниця, Хмельницький, Черкаси) восени холоднішає приблизно на 0,18 °C на добу [S7]:
| Вікно сушіння | Середня температура | Вологість повітря |
|---|---|---|
| Вересень | +14,9 °C | 71 % |
| Жовтень | +8,7 °C | 79 % |
| Листопад | +3,4 °C | 86 % |
Зсув сушіння на 10 діб раніше в жовтні дає в середньому на 1,5 °C тепліше — і так у 85 % років. На 20 діб — на 2,9 °C, у 88 % років. У газі це 1,5–2 % і 3–4 % відповідно. У теплі роки — до 5 %, але приблизно в кожному сьомому році виграшу немає зовсім.
Погода — модель потокової сушарки (агент 120 °C, кукурудза 28 → 14 %), середнє за 2000–2025 роки за реаналізом ERA5; вода — баланс сухої речовини. Наш розрахунок.
Це справжній, але невеликий ефект. І в нього три умови:
Ранній гібрид мають справді зібрати раніше
У сортовипробуваннях ранні й пізні групи збирають із різницею в 6–7 діб [S8], а в господарствах дату збирання визначають техніка, черговість культур і погода, а не група стиглості. У США від достигання до збирання минає в середньому близько чотирьох тижнів (наш розрахунок за даними USDA) [S9].
Його не мають залишати досихати в полі
Якщо ранній гібрид стоїть до листопада, перевага за вологістю тане: в угорських дослідах різниця між FAO 200 і FAO 500 скоротилася з 8,9 пункта наприкінці вересня до 1,5 пункта на початку листопада [S10]. А до середини листопада досихання в полі майже зупиняється: з кінця жовтня до середини листопада — близько 0,15 пункта на добу, на початку грудня — близько 0,04 (наш перерахунок за даними досліду Пердью) [S11]. Що вигідніше — залишити кукурудзу досихати в полі й сушити в холод чи зібрати вологою й сушити в теплі, — окреме питання, і ми розберемо його в наступній статті.
На елеваторі це не працює
Приймання йде всю кампанію, гібриди змішані. Ранній гібрид одного постачальника не зсуває сезон сушіння елеватора — він змінює вологість партії, і виграш знову приходить через воду, а не через погоду.
Головне ж — раннє збирання «заради тепла» не має коштувати вологості. Один зайвий пункт води з’їдає весь календарний виграш від зсуву на 10 діб.
Сушильність
Що дент сушиться на 25–30 % дешевше за флінт, незалежні вимірювання не підтверджують
Реклама каже: зерно зубоподібних гібридів (дент) віддає вологу в сушарці легше, ніж кременистих (флінт), і тому сушиться дешевше. У наукових дослідженнях доказів цьому ми не знайшли. Багато клієнтів кажуть, що різні гібриди по-різному віддають вологу, — але це суб’єктивний досвід без контролю вологості, режиму й погоди, а не доказова агротехніка.
Що доведено. У лабораторному сушінні тонким шаром гібриди справді сохнуть із різною швидкістю — зазвичай різниця 10–25 %, в окремих парах більше [S12, S13]. Повільніше сохнуть твердіші, щільніші й більші зерна з товстим перикарпом. Але два зубоподібні гібриди можуть відрізнятися сильніше, ніж дент і флінт. І головне — температура агента сушіння впливає на швидкість на порядок сильніше, ніж гібрид [S12]: що гарячіше повітря, то швидше сохне будь-яке зерно. Пальник при цьому спалює більше газу за годину, але на кожен кілограм води — менше: сушарка працює менше часу, і менше тепла йде з вихлопом (чому так — у статті про витрату газу). Температуру обмежує не економіка, а якість зерна: тріщини, подрібнюваність, схожість у насіння.

Що не доведено. «Швидше сохне» не означає «дешевше сохне». Витрату тепла на кілограм води за гібридами вимірювали лише двічі:
У програми Пердью три застереження, які важливо розуміти. По-перше, автор статистично не перевіряв, чи випадкова різниця між гібридами, — за 2–6 прогонів на групу вона цілком може бути випадковою. По-друге, тепло рахували за нагріванням повітря, а не за лічильником палива, — втрати пальника й корпусу до розрахунку не потрапили. По-третє, у розрахунковій моделі самого автора різниця між гібридами зникала, якщо для кожного дібрати свою температуру чи витрату повітря, — тобто її цілком можна перекрити налаштуванням режиму.
У перерахунку на господарство навіть верхня оцінка Пердью — 15 % — дорівнює приблизно 1,5–2 пунктам збиральної вологості. Тобто «сушильність» зерна, якщо вона є, коштує менше, ніж різниця за вологістю між раннім і пізнім гібридом, зібраними в один день.
Університет Пердью, 1985–1987
Єдина незалежна програма [S14]: 10 гібридів, але систематично порівнювали одну пару; фермерська порційна сушарка, по 2–6 прогонів у групі. У двох серіях повільний гібрид потребував на 14–17 % більше тепла, у третій різниці не було, а один із «повільних» гібридів виявився навіть економнішим за швидкий. Підсумок — близько 5–15 % для однієї пари гібридів, без статистичної перевірки.
Pioneer і Bühler, 2022
Шахтна сушарка на 60 т, дент P8834 проти «флінтоподібного гібрида» без назви [S15]. Газу пішло на 22,6 % менше — але один прогін на гібрид, у різні дні (8 і 20 жовтня), режим не розкрито. Це рекламний матеріал насіннєвої компанії, а не вимірювання сортового ефекту.
І ще одна деталь: гарячіше й швидше сушіння в середньому підвищує тріщинуватість і подрібнюваність зерна [S16]; за гібридами зв’язок неоднозначний. Тому для якості головне — не гібрид, а режим охолодження й відлежування в сушарці.
Облік
За лічильником газу не можна зрозуміти, який гібрид сушиться дешевше
Якщо запитати господарство, воно часто скаже: «торік ця кукурудза сушилася легко, а цього року ледве йде — мабуть, інший гібрид». Так буває навіть на одній сушарці з тим самим набором гібридів.
Причина в тому, що в господарстві разом із гібридом змінюються погода року, вологість під час збирання, засміченість, а облік газу й вологості не настільки точний, щоб розділити ефекти в одиниці відсотків. Як господарський облік спотворює цифру витрати, ми докладно розібрали в статті про витрату газу — там само і про те, чому «в сусіда виходить 0,8 м³ газу на тонно-відсоток».
Щоб порівняти гібриди, потрібен дослід із повтореннями, однією сушаркою, одним режимом, зважуванням і лабораторною вологістю — у знайденій літературі таких дослідів за гібридами немає. Усі ланки цієї статті спираються на сортовипробування, університетські досліди й розрахунок, а не на відгуки господарств.
Вибір
Гібрид обирають за грошима після сушіння, а сушарку — за найгіршим вікном збирання
Правило 1. Обирайте гібрид не за врожаєм, а за грошима, які залишаться після сушіння
Виручка за зерно мінус вартість сушіння — ось цифра для порівняння гібридів. У німецьких сортовипробуваннях найврожайніший гібрид не був найвигіднішим у 4 роках із 6.
Правило 2. Сушарку підбирайте під реальну вологість і реальний календар збирання
Не під паспортні умови (зазвичай +10…+15 °C), не під рекламні обіцянки і не під «сортові коефіцієнти», яких у літературі немає.
- Дивіться не на врожай, а на врожай мінус сушіння. Візьміть дані сортовипробувань у своїй зоні: урожайність і вологість під час збирання. Порахуйте воду на гектар за таблицею вище, помножте на свій тариф або на свою витрату палива.
- Порівнюйте гібриди в межах однієї дати збирання. Різниця вологості між групами стиглості за однієї дати збирання — це і є ваш головний резерв.
- Вирішіть, що ви робите з раннім гібридом. Збираєте першим і сушите у вересні — отримуєте і воду, і тепло. Залишаєте досихати — отримуєте лише воду, та й то менше, ніж очікували.
- Не закладайте в розрахунок «сушильність». Якщо дент справді сохне легше, це приємний бонус, а не стаття бізнес-плану.
- Рахуйте сушарку за найгіршим вікном. Основна маса кукурудзи в Україні сушиться в жовтні–листопаді, у вологі роки — до грудня. Половину площ бувало зібрано і близько 10 жовтня (2024), і близько 6 листопада (2025) — різниця майже чотири тижні (наш розрахунок за зведеннями ходу збирання) [S17]. Потужність сушарки — на листопад і на ніч, а не на «стандартні» +10 °C.
Частина 2
Для інженера: звідки цифри і як перерахувати під свій об’єкт
Механізм сушіння в полі й у сушарці, формула води, сценарії, припущення й дані дослідів.
Механізм
У полі вологу забирає погода, у сушарці — режим; властивості зернівки — найслабший важіль
«Гібрид зі швидкою вологовіддачею» в рекламі майже завжди означає одне, а читач розуміє інше.

У полі після фізіологічної стиглості (чорного шару) зерно втрачає вологу крізь обгортку качана й перикарп. Темп визначає погода: близько 0,8 пункта на добу за достигання наприкінці серпня і 0,4 — за достигання наприкінці вересня (дані США) [S18]. Аналіз 102 комбінацій «гібрид × пункт і рік» у США показав: темп висихання від гібрида майже не залежить. Гібрид визначає насамперед дату стиглості; вологість у цей момент — зазвичай 32–40 % — більше залежить від погоди року [S19]. Тому ранній гібрид сухіший під час збирання не тому, що «швидше сохне», а тому, що почав сохнути раніше.
У сушарці качана вже немає. Гаряче повітря забирає вологу з поверхні зерна, а зсередини її підводить дифузія крізь ендосперм і перикарп. Тут на швидкість впливають товщина перикарпу, розмір і форма зернівки, щільність ендосперму — і в рази сильніше температура агента. Але скільки тепла потрібно на кілограм води, визначають насамперед сушарка й режим: двозонна схема, повернення повітря, утеплення, відсутність пересушування. Різниця між типами сушарок — десятки відсотків [S20]; різниця між гібридами — близько 5–15 % в єдиній програмі, і вона не доведена.
Порядок важелів — від сильного до слабкого:
- Вологість під час збирання — її визначають група стиглості гібрида й дата збирання, тобто скільки часу зерно сохло в полі.
- Сушарка й режим — конструкція, повернення повітря, кінцева вологість без пересушування.
- Погода у вікні сушіння — вересень проти листопада.
- Властивості самої зернівки — дент чи флінт, твердість, розмір: єдиний із чотирьох важелів, який не доведено.
Розрахунок
Воду рахують за сухою речовиною: з 28 до 14 % — 163 кг на тонну
Суха речовина в сушарці не змінюється. На тонну зерна з вологістю w₁, висушеного до w₂:
W = 1 000 × (w₁ − w₂) / (100 − w₂) кг.
За 28 → 14 %: 1 000 × 14 / 86 = 162,8 кг. Один пункт за кінцевої 14 % — 1 000 / 86 = 11,63 кг води, тому витрата на тонну пропорційна кількості пунктів. Витрата на тонно-відсоток від початкової вологості залежить слабше, але не стала: за малого знімання вологи вона вища, бо нагрівання зерна й втрати діляться на меншу кількість пунктів — за 20 → 14 % приблизно на 7 % вища (у нашій моделі), ніж за 28 → 14 %.
Три механізми в одному прикладі. Господарство, кукурудза, збирання в жовтні за 27 %, сушіння до 14 %, кукурудзяний пояс України. Розрахунок ілюстративний: показує співвідношення важелів, а не обіцяє цифри.
Що враховано в розрахунку
Модель потокової сушарки, агент 120 °C, сушіння до 14 %. Погода — середні за 2000–2025 роки за реаналізом ERA5 для вікна сушіння. Чутливість до температури — близько 1 % газу на 1 °C. Втрати врожаю в полі не враховано.
| Сценарій | Що змінюється | Тепло на тонну сирого зерна |
|---|---|---|
| Базовий: збирання в жовтні за 27 % | — | 100 % |
| Той самий строк, гібрид сухіший на 2 пункти (25 %) | лише вода | −15 % |
| Та сама вологість, сушіння на 20 діб раніше (вересень) | лише погода | −4,5 % (модель) |
| Та сама вологість, сушіння на 20 діб пізніше (листопад) | лише погода | +3 % (модель) |
| Пізнє збирання в листопаді за 30 % | вода + погода | +27…+29 %, майже все — вода |
| Ранній гібрид за 30 % (близько 20 вересня): залишити досихати 20 діб (0,3–0,5 пункта на добу — темп кінця вересня – початку жовтня) і сушити в жовтні | вода проти погоди | −35…−60 % від води, попри те що на 4–5 °C холодніше; втрати в полі не враховано |
Підходить, якщо
- Потокова сушарка, кукурудза зі збиральною вологістю 25–30 %, сушіння до 14 %.
- Сезон жовтень–листопад в Україні.
Варто перерахувати, якщо
- Насіннєва кукурудза й низькотемпературне сушіння.
- Порційне сушіння з відлежуванням.
- Сушіння нижче 14 % або мерзле зерно.
ДетальнішеЗвідки взято чутливість до погоди
- Межа витрати тепла за законом збереження енергії та психрометрією зростає з похолоданням на 0,6–0,9 % на 1 °C (двозонна й однопрохідна схеми, кукурудза 28 → 14 %) — розрахунок у статті про витрату газу.
- Модель потокової (поперечнопотокової) сушарки de la Torre et al. 2014: близько 1,25 % на 1 °C [S21].
- Поправки DLG до стандартних +5 °C: 0,9–1,1 % на 1 °C за повітрям, 0,86–1,37 % разом із поправкою на зерно [S22].
- Робоча величина — близько 1 % на 1 °C. Вимірювань «одна сушарка, одна вологість, вересень проти листопада, зважений газ» у літературі немає.
- Вікна погоди: середні за 2000–2025 роки за реаналізом ERA5 [S7]. Україна (шість міст кукурудзяного поясу): перенесення 21-добової кампанії на 5 жовтня з 15 жовтня — тепліше на 1,5 °C у 85 % років; з 25 жовтня — на 2,9 °C у 88 % років. Для однієї партії (вікно 10 діб) розкид за роками більший: раніше тепліше лише в 62–77 % років.
Дані
Дві програми вимірювань за гібридами не доводять сортового ефекту в сушарці
ДетальнішеПрограма Пердью (Martins 1988)
Переобладнана фермерська порційна колонкова сушарка, урожаї 1985–1987, гібриди з різною лабораторною швидкістю сушіння, головна пара — FRB73×MO17 і FR35×FR20A [S14]. Питома теплота — 5–14 МДж на кг води; це тепло, передане повітрю, спалене паливо автор до розрахунку не брав. У польових прогонах повільний гібрид FR35×FR20A потребував на 14–17 % більше тепла, ніж FRB73×MO17, у двох зіставних групах; у третій групі прогонів (1987, 30 хв) різниці не було. «Повільний» FUNKS G4522 виявився економнішим за швидкий. У моделі автора ефект 4–14 % за середньої похибки моделі 9–10 %, тобто того самого порядку; він зростає з витратою повітря й вологістю і повністю знімається добором температури чи витрати повітря. Пошкодженість знижувала питому теплоту приблизно на 14 % — один гібрид, один сезон; на іншому гібриді наступного сезону — у межах похибки. Потокові сушарки не моделювалися.
ДетальнішеДослід Pioneer–Bühler (Großmehring, 2022)
Шахтна сушарка Bühler STKX6-10/02, 60 т, режим рециркуляції, вікно 25 → 14,5 % [S15]:
| Флінтоподібний | Дент P8834 | |
|---|---|---|
| Дата прогону | 20.10.2022 | 08.10.2022 |
| Час | 390 хв | 330 хв |
| Газ | 862 м³ | 667 м³ |
| Питома енергія, кВт·год на т води | 1 133 | 848 |
Що не розкрито: температура агента («definiert», без значення), витрата повітря, час доби, електроенергія, назва флінту, база води. Якщо віднести кВт·год/т до води вікна 25 → 14,5 %, зворотний розрахунок дає для одного газу дві теплоти згоряння — 9,68 (флінт) і 9,37 (дент) кВт·год/м³; сходиться лише за віднесення до води всього прогону. За добовими середніми різниця погоди за ці 12 діб — близько 1,5 %; якщо прогони йшли в різний час доби — до ~10 %, а час прогонів не опубліковано (наша оцінка). Дослід показує, що такий результат можливий, але не вимірює ефект гібрида.
Підбір сушарки
Потокову сушарку розраховують за розподілом вологості й найгіршим вікном, а не за сортовим коефіцієнтом
Що ми закладаємо під час підбору
Продуктивність і витрату потокової сушарки рахуємо за розподілом збиральної вологості, тоннами води на годину і кліматом реального вікна роботи: жовтень–листопад, у вологі роки грудень; уночі на 1–2,5 °C холодніше, ніж у середньому за добу. Для господарств, що працюють переважно з кременистими або великозерними гібридами, закладаємо запас продуктивності близько 5–15 % — це експертне припущення: у моделі Пердью повільний гібрид сох на 4–13 % довше, у лабораторії тверді, флінтоподібні зерна сохнуть на 15–37 % повільніше.
- Сортових коефіцієнтів у літературі немає; паспортна продуктивність стосується «стандартного» зерна.
- У потоковій сушарці з керуванням за вологістю на виході швидка вологовіддача гібрида проявиться радше як зростання продуктивності в т/год, ніж як зниження витрати на кг води. Це висновок із фізики процесу, вимірювань немає.
- Мерзле зерно знижує продуктивність — за нашою оцінкою, приблизно на 10 % — і додає 7–11 % газу на кілограм води.
- Якість: гарячіше й швидше сушіння підвищує тріщинуватість; головний важіль — режим охолодження й відлежування, а не гібрид.
Підбір
Розрахуємо сушарку під ваші гібриди і ваше вікно збирання
За цими даними ми порахуємо, скільки води доведеться зняти за сезон і в пік збирання, яка потрібна продуктивність і скільки палива піде за місяцями.
- Елеватор із безперервним прийманням і змішаними гібридами
- потокові Scolari SR і Ravaro з рекуперацією та рециркуляцією тепла
- Господарство, яке сушить партіями за гібридами
- порційні Ravaro з рециркуляцією тепла, конвеєрні Alvan Blanch DF
- Невеликі обсяги
- порційні Agrex
- Насіннєва кукурудза
- низькотемпературні Herbas
Питання
Питання та відповіді
Чи впливає гібрид кукурудзи на витрату газу під час сушіння?
Так, але майже цілком через вологість під час збирання. Кожен пункт вологості — це 11,6 кг води на тонну і близько 7–8 % газу. Ранній і пізній гібриди, зібрані в один день, відрізняються на кілька пунктів: у сортовипробуваннях LWK NRW (Німеччина) 2025 року — на 6,5 пункта, тобто на 37 % менше води. Властивості самого зерна дають близько 5–15 % в єдиній програмі вимірювань, і цей ефект статистично не підтверджено.
Чи правда, що зубоподібні гібриди кукурудзи (дент) сушаться на 25–30 % дешевше?
Підтверджених даних немає. Цифри 22–25 % — з одного досліду насіннєвої компанії з одним прогоном на гібрид у різні дні; «до 30 %» — заголовок тієї самої брошури, не підкріплений її власними даними. Єдина університетська програма (Пердью, 1985–1987) дає близько 5–15 % для однієї пари гібридів без статистичної перевірки. У лабораторії дент зазвичай сохне швидше, але «швидше» не означає «дешевше».
Скільки води треба випарувати з тонни кукурудзи?
Під час сушіння кукурудзи з 28 % до 14 % — 163 кг на тонну, з 30 % — 186 кг, з 25 % — 128 кг. Кожен пункт вологості під час сушіння до 14 % — 11,6 кг води на тонну.
Чи вигідніший ранній гібрид кукурудзи, ніж урожайний пізній?
Часто так. У сортовипробуваннях LWK NRW (Німеччина) найврожайніший гібрид був найвигіднішим за виручкою з вирахуванням сушіння лише у 2 роках із 6 (2020–2025). У 2025 році сухіший гібрид за неістотної різниці врожаю приніс на 134 €/га більше. Рахувати треба врожай мінус сушіння за своїм тарифом.
Чи економить раннє збирання кукурудзи газ на сушінні завдяки теплій погоді?
Так, але небагато: сушіння на 10 діб раніше в жовтні в кукурудзяному поясі України — близько 1,5–2 % газу, на 20 діб — 3–4 %. Це працює, лише якщо ранній гібрид справді збирають і сушать раніше, а не залишають досихати в полі; один зайвий пункт вологості з’їдає весь календарний виграш.
Чи правильні ці відсотки, якщо сушити кукурудзу дизелем, пічним чи твердим паливом?
Так. Кількість води в зерні від палива не залежить, змінюється лише ціна одиниці тепла. Перерахуйте стовпець «газу на тонну» у своє паливо за теплотою згоряння — або візьміть свою фактичну витрату на тонно-відсоток. Як порівнювати види палива за ціною тепла — у статті «Природний газ, скраплений газ, дизель - що краще для сушіння зерна?».
Яка зерносушарка підходить господарству з гібридами кукурудзи різних груп стиглості?
Для елеватора з безперервним прийманням і змішаними гібридами — двозонна потокова сушарка, наприклад Scolari SR, або потокова Ravaro з рекуперацією та рециркуляцією тепла. Для господарства, яке сушить партіями за гібридами, — порційна сушарка Ravaro з рециркуляцією тепла або конвеєрна Alvan Blanch DF. Для насіннєвої кукурудзи — низькотемпературні сушарки Herbas. Фінпро Груп підбирає зерносушарку під реальну вологість і календар збирання.
Що надіслати, щоб розрахувати зерносушарку під свої гібриди кукурудзи?
Набір гібридів за групами стиглості й площі, очікувану вологість під час збирання, строки збирання, обсяг за сезон, спосіб сушіння (усе поспіль чи партіями), паливо й регіон. Фінпро Груп розрахує продуктивність і розрахункову витрату палива зерносушарки для вашого вікна збирання.
Література
Джерела
Список використаної літератури
- [S1] Erhardt N., Tendyck C. Landessortenversuche Körnermais 2025. Landwirtschaftskammer Nordrhein-Westfalen, 04.11.2025; таблиці «Ergebnisse der Landessortenversuche mit Körnermais 2025 in Nordrhein-Westfalen» і «Landessortenversuche Körnermais NRW 2025: sortimentsübergreifend bis K 250». https://www.landwirtschaftskammer.de/Landwirtschaft/ackerbau/mais/koernermais-sv-2025.htm — абсолютні €/га і різниці між гібридами — наш перерахунок за формулою LWK.
- [S2] Erhardt N. та ін. Landessortenversuche Körnermais 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 (таблиці та звіти). Landwirtschaftskammer Nordrhein-Westfalen. https://www.landwirtschaftskammer.de/Landwirtschaft/ackerbau/pdf/tabellen-koernermais-sv-2024.pdf (за роками — той самий шаблон адреси).
- [S3] Lauer J. Optimum Relative Maturity for Yield and Profitability in Corn. University of Wisconsin–Extension, Field Crops 28.3-39 (A039), December 2016. https://corn.aae.wisc.edu/AA/pdfs/A039_2016.pdf
- [S4] Hao X., Thelen K., Gao J. (2010). Earlier-maturing hybrids improve corn grain profitability in the Northern Corn Belt. Crop Management 9(1): 1–10. DOI 10.1094/CM-2010-1203-01-RS
- [S5] Глупак З. І., Бутенко А. О. (2022). Урожайність гібридів кукурудзи на зерно залежно від групи стиглості та густоти стояння в умовах лісостепу України. Вісник Уманського національного університету садівництва, № 2, с. 5–10. DOI 10.32782/2310-0478-2022-2-5-10
- [S6] Юрченко С. О., Степаненко Б. В., Хачатурян А. Е. (2024). Урожайність гібридів кукурудзи на зерно залежно від їх групи стиглості. Scientific Progress & Innovations 27(4): 66–71. DOI 10.31210/spi2024.27.04.11
- [S7] Hersbach H., Bell B., Berrisford P. et al. (2020). The ERA5 global reanalysis. Quarterly Journal of the Royal Meteorological Society 146(730): 1999–2049. DOI 10.1002/qj.3803; Zippenfenig P. Open-Meteo.com Weather API. Zenodo. DOI 10.5281/zenodo.7970649. Погодинні дані ERA5 за 2000–2025 роки для Полтави, Чернігова, Житомира, Вінниці, Хмельницького і Черкас; середні та зсуви — розрахунок Фінпро Груп.
- [S8] COBORU. Wyniki porejestrowych doświadczeń odmianowych. Kukurydza, 2016–2023 (щорічні випуски; напр. Kukurydza 2023, Słupia Wielka, 2024, nr 193). https://coboru.gov.pl/Publikacje_COBORU/Wyniki_PDO/WPDO_kukurydza_2023.pdf
- [S9] USDA National Agricultural Statistics Service. Crop Progress (weekly; ISSN 1948-3007), September–November 2024, «5-year average» 2019–2023. https://esmis.nal.usda.gov/concern/publications/8336h188j
- [S10] Marton L. Cs., Árendás T., Bónis P. (2003). Grain moisture of maize hybrids in different maturity groups at various harvesting dates. Acta Agraria Debreceniensis 11: 24–25. DOI 10.34101/actaagrar/11/3439
- [S11] Farm Progress. Trial reveals how much corn can dry down in the field (дослід R. L. Nielsen, Purdue University, 2019). https://www.farmprogress.com/corn/trial-reveals-how-much-corn-can-dry-down-in-the-field
- [S12] Kim T. H. (2000). Physical changes in maize (Zea mays L.) grains during postharvest drying. PhD thesis, Massey University, New Zealand. https://mro.massey.ac.nz/bitstream/10179/2375/1/02_whole.pdf; Kim T. H., Hampton J. G., Opara L. U., Hardacre A. K., Mackay B. R. (2002). Effects of maize grain size, shape and hardness on drying rate and the occurrence of stress cracks. Journal of the Science of Food and Agriculture 82(10): 1232–1239. DOI 10.1002/jsfa.1166
- [S13] Baker K. D., Paulsen M. R., Van Zweden J. (1991). Hybrid and drying rate effects on seed corn viability. Transactions of the ASAE 34(2): 499–506. DOI 10.13031/2013.31690; Watkins A. E., Maier D. E. (2001). Thin-layer drying rates, stress cracking, and digestibility of selected high-oil corn hybrids. Transactions of the ASAE 44(3). DOI 10.13031/2013.6088; Maier D. E., Watkins A. E. (1998). Grain Quality Fact Sheet #34. Purdue University Cooperative Extension. https://www.extension.purdue.edu/extmedia/GQ/GQ-34.pdf; Кирпа М. Я., Козарійчук Д. В., Лупітко О. І., Кирпа В. М. (2025). Особливості сушіння насіння кукурудзи та його основні показники. Зернові культури 9(2): 249–255. DOI 10.31867/2523-4544/0385
- [S14] Martins J. H. (1988). Thin-layer drying rates of corn hybrids related to performance of high-speed, high temperature batch dryer. Ph.D. dissertation, Purdue University, West Lafayette. UMI Order No. 8911951. https://docs.lib.purdue.edu/dissertations/AAI8911951/
- [S15] Pioneer Hi-Bred / Corteva Agriscience (2023). Bei uns hat Dent Tradition. Körnermaissortiment 2023/2024 (Broschüre), Abschnitt «Trocknungsvorteil von Zahnmais», S. 10–11 (Praxisversuch Großmehring, in Zusammenarbeit mit Bühler GmbH, 10/2022). https://www.pioneer.com/content/dam/dpagco/corteva/eu/de/de/files/odn/corn/2024/Pioneer_Brosch%C3%BCre_K%C3%B6rnermais_2023_2024.pdf
- [S16] Gunasekaran S., Paulsen M. R. (1985). Breakage resistance of corn as a function of drying rates. Transactions of the ASAE 28(6): 2071–2076. DOI 10.13031/2013.32568; Kirleis A. W., Stroshine R. L. (1990). Effects of hardness and drying air temperature on breakage susceptibility and dry-milling characteristics of yellow dent corn. Cereal Chemistry 67(6): 523–528; Peplinski A. J., Paulsen M. R., Anderson R. A., Kwolek W. F. (1989). Physical, chemical, and dry-milling characteristics of corn hybrids from various genotypes. Cereal Chemistry 66(2): 117–120
- [S17] Міністерство економіки України / Кабінет Міністрів України. Жнива-2025: щотижнева статистика (31.10.2025). https://www.kmu.gov.ua/news/zhnyva-2025-shchotyzhneva-statystyka311025; хід збирання 2015–2024 — оперативна інформація Мінагрополітики / Мінекономіки України.
- [S18] Nielsen R. L. Field Drydown of Mature Corn Grain. Corny News Network, Purdue University (оновл. 2018). https://agry.purdue.edu/ext/corn/news/timeless/graindrying.html
- [S19] Martinez-Feria R. A., Licht M. A., Ordóñez R. A., Hatfield J. L., Coulter J. A., Archontoulis S. V. (2019). Evaluating maize and soybean grain dry-down in the field with predictive algorithms and genotype-by-environment analysis. Scientific Reports 9: 7167. DOI 10.1038/s41598-019-43653-1
- [S20] Grube J., Böckelmann M. (2011). Die Ernte in trockenen Tüchern – Kennzahlen zur Getreidetrocknung. Landtechnik 66(4): 276–281; DLG e.V. (2015). DLG Test Report 6263 F: Stela Laxhuber AgroDry MDB-XN 2/16-SB — Drying output and energy demand. https://pruefberichte.dlg.org/filestorage/6263F_e.pdf; DLG e.V. (2015). DLG Test Report 6265 F: Bühler Eco Dry STKL6-05/02. https://pruefberichte.dlg.org/filestorage/6265F_e.pdf
- [S21] de la Torre D. A., Bartosik R. E., Gastón A., Abalone R. (2014). Effect of site specific weather conditions on the energy consumption of a high temperature continuous flow corn dryer. Agricultural Engineering International: CIGR Journal 16(4): 217–227. https://cigrjournal.org/index.php/Ejounral/article/view/2962
- [S22] DLG e.V. DLG Test Reports 6263 F і 6265 F (див. п. 20) — приведення результатів до стандартних +5 °C; перерахунок поправки на повітря у % на 1 °C — наш.
Читайте далі
Статті на тему
Фізична межа витрати газу за місяцями і звідки беруться рекламні 0,86
Читати → Зерносушарки → ПаливоВартість сушіння зернаЯк порахувати вартість тонно-відсотка на своєму паливі
Читати → Що сушимо → Зернові культуриСушіння кукурудзиРежими й особливості сушіння кукурудзи на зерно
Читати →Про цю статтю
Хто підготував: Фінпро Груп
На чому ґрунтуються цифри: сортовипробування LWK NRW 2020–2025, COBORU, університетські досліди США та України, реаналіз погоди ERA5 2000–2025 і розрахунок за балансом мас і психрометрією. Власних польових вимірювань у статті немає; де число — наш перерахунок, це зазначено в тексті.
Зв’язок
Залишилися питання? Зв’яжіться з нами!
За телефоном
В Україні: (067) 111-6668
По e-mail
Наша адреса: [email protected]